V pátek 24. 6. 2022 proběhla v hospůdce Na Salaši přednáška cestovatele, spisovatele a fotografa Tonyho Danilova. Tonymu v roce 2021 vyšla kniha Kaif o jeho stopovacím dobrodružství okolo světa, která se dostala mezi 5 nejlepších cestopisů roku 2021. Proto jsme velmi rádi, že si udělal čas a se svou přednáškou dorazil i k nám do Kunvaldu. Po sedmé hodině se sešlo okolo 25 lidí, kteří si přišli užít Tonyho někdy až dechberoucí zážitky o lidech, které cestou potkal, ale i o cestě s pákistánskou policejní eskortou, hrozbě deportace v Číně a úprku z rozbouřené řeky.


Kulturní život v obci se po covidové pauze zase pomalu obnovuje. Ať už se jedná o tradiční akce, jako je Mufloní stopa, Z pohádky do pohádky nebo Kunvaldská lávka, ale i o nové jako například Kunvaldský běh spojený s Kunvaldským festem, který pořádal TJ Sokol ve spolupráci s kunvaldskou školou a proběhl v sobotu 25. 6. 2022.

Je faktem, že spokojenost obyvatel obce se neodvíjí jen od technické infrastruktury, ale život v obci tvoří především kulturní a společenské aktivity. Akce, kde se lidé mohou setkat, jsou pro sounáležitost v obci stejně důležité, jako místo pro setkávání.

Jsem přesvědčená, že vedení obce by mělo podporovat kulturní život v obci, povzbudit každého jedince i spolek, kteří se zasluhují o kulturní a společenský život v obci. Kromě finanční pomoci může obec iniciovat a koordinovat své akce a akce spolků. Obec také může podporovat setkávání jednotlivých zástupců spolků a podněcovat zájem co nejvíce občanů zapojovat se do aktivit v obci. Vítanou podporou kulturního a společenského života v obci by bylo materiální zázemí pro pořádání akcí a kvalitní informovanost občanů o chystaných aktivitách.

Možností, jak podpořit setkávání občanů a kulturní život v obci se najde velké množství a mnoho z nich nestojí o moc víc, než trochu vstřícnosti, ochoty a času.

Věřme tedy, že kultura v Kunvaldě se bude nejen víc rozvíjet, ale i v to, že si ji bude užívat víc a víc Kunvaláků. A třeba se nám jednou podaří obnovit i ochotnické divadlo.

Za Společně za rozvoj Kunvaldu Anna Dlabková