Včera, několik hodin před začátkem plánovaného zasedání zastupitelstva 7.12.2022, došlo ke změně termínu na 14.12.2022 v 19 hodin (proběhne v sále sokolovny). Důvod byl ten, že nebylo vyvěšeno oznámení o konání zastupitelstva na jedné úřední desce (u horního konzumu).

Paní starostka se za to omluvila na Facebooku Městyse Kunvaldu. Osobně se domnívám, že podíl na tomto omylu měl i někdo jiný. Třeba pan místostarosta, který svolával zasedání zastupitelstva předešlých 20 let mohl tento krok zkontrolovat. Nebo i ostatní osoby, které jsou na městysi také zaměstnáni si toho mohly všimnout. Možná by se toto nedopatření nestalo, kdyby se pozvánka vyvěsila o několik dní dříve, než je nejzazší zákonný termín. To by byl čas na možnou nápravu. Omluvou paní starostky bych tuto věc považoval za uzavřenou.

To by se ale nesměla spustit „mela“ v komentářích na Facebooku (dále jen FB), kde došlo i k napadání a pomluvám našeho zástupce. A správce FB místo aby situaci řešil ještě „přilil oleje do ohně“. Chtěl bych připomenout, že za tyto FB stránky nese městys Kunvald plnou zodpovědnost (jsou to jeho oficiální FB stránky). Veřejná instituce (jakou je i městys Kunvald) musí ve svých médiích (tištěných i elektronických) plně dodržovat tiskový zákon. To se rozhodně v tomto případě nestalo!

A tomu, kdo si myslí, že zveřejňování informací občanům před probíhajícím jednání zastupitelstva by jim měly být zatajovány (citace z komentáře FB: „A vubec se jen zeptam, to co se projednava na obci s ostatnimi cleny a nebo ohledne nejakych bodu, nema se drzet nejaka mlcenlivost do urcite doby, nez se to roznese mezi nase obcany, aby zbytecne nevznikaly famy???„) , chci vzkázat jen toto: Právě zveřejněním informací občanům zajistíme transparentnost a zabráníme vzniku „fám“. Všechna zasedání zastupitelstva jsou veřejná a možná by podrobnější informace občanům jednotlivé probírané body více ozřejmily a mohly by přijít z řad občanů i podnětné návrhy.

Roman Rusz